Genetika u rakoviny

Při mém onemocnění rakovinou prsu v 36 letech mě bylo řečeno, že geny, které dědíme po rodičích, předáme svým dětem, přičemž není v našich možnostech geny během svého života jakkoliv změnit či ovlivnit. Lékaři mě nutili jít na genetické vyšetření, přičemž pokud by se potvrdila genová mutace, která se nazývá BRCA1 a BRCA2, tak jedinou nabízenou prevencí mých dcer, by bylo odstranění prsů. Všichni asi známe příběh Angeliny Jolie. Já však věřím, že všechny nemoci, včetně rakoviny jsou psychosomatického původu (viz www.rakovinaprsu-poradna.cz).

Naštěstí však epigenetika - nově vzniklý obor vědy - přináší důkazy, které tento pohled a přesvědčení mění. Pochopitelně, že skutečně jako rodiče předáváme dětem tytéž chromozomy, ale kvalitu, ve které je sami dostáváme od svých rodičů, můžeme v průběhu vlastního života změnit, zlepšit nebo očistit prostřednictvím toho, jak žijeme a jak se rozhodujeme.

Vnímání genetiky tak jak nám to léta říkali, považuji za nebezpečné, neboť to vede celé generace k přesvědčení, že jejich volby týkající se jejich těla a vlivu prostředí na jejich zdraví nemají žádný významný vliv na genetiku budoucích generací. Naštěstí díky epigenetice začínáme chápat a rozumět tomu, jak způsob, jakým žijeme, může ovlivnit a zlepšit kvalitu našich vlastních genů, které potom předáváme našim potomkům.

Komentáře  

 
+3 # Odp.: Genetika u rakovinyAdventures 2016-03-09 14:06
Mám BRCA 1. Jsem po CA vaječníků, moje máma taktéž, ale již mrtvá, její sestra CA prsa taky mrtvá. Angelina měla 8 žen v rodině ze strany matky s CA ovarii, nebo prsou. To jsou fakta. Nevím co je epigenetika, ale i psychosomatik respektuje genetiku. Na úpravu prsou jdu také. Neřežou se. Jenom vyndají mléčné žlázy a dotvarují z vlastní tkáně, nebo v mém případě budu mít silikon a plastička mi říkala, že je budu mít jako dvacítka. Hlavně spadnu z rizika 90% na nějakých 3%. Při genetické zátěži neznamená jenom příjmout tuto informaci, ale je řada dalších opatření, jak se vyhnout této mutaci u mých dětí a vnoučat. Doktorům věřím, zachránili mi život, ne žádná čakrabába.
Odpovědět
 
 
0 # genetika u rakovinyMartina Štěpánková 2016-03-09 20:03
Respektuji Váš názor. Mě také lékaři vyléčili a tak Vás chápu. O jiné způsoby léčby a vůbec o příčinu rakoviny jsem se začala zajímat až po recidivě a zjistila jsem,ze všechny ženy s rakovinou prsu mají stejné pocity,stejné problémy. Tyto pocitové vzorce chování se dědí. Kolikrát si dítě říká,že až dospěje,nechce být jako rodiče,a přesto se nakonec chová stejně. Intuitivně jsem cítila,že to je genetika. Proto mě tak potěšilo,že věda došla ke stejnému závěru - změnou svého jednání,změnou svých pocitů lze "přepsat" genetickou mutaci. Jinak při léčbě rakoviny preferuji kombinaci obou přístupů - lékařský a "alternativní", neboť změna postojů je velmi pracná a lékaři nám dají tolik potřebný čas. Každý by se měl řídit svým srdcem a můj článek berte pouze jako jednu z možných cest, přičemž jsem hlavně chtěla vyjádřit radost, že to, čemu již mnoho let věřím, je nyní vědecky potvrzeno :-).
Odpovědět
 
 
-1 # --Adventures 2016-03-10 00:32
BRCA 1 a 2 mutace-vyskytuj e se pouze u 5 ze 100 žen které měly CA prsu.U 95 nemocných žen se žádná genetická dispozice neprokáže.Můj genetik mi vysvětloval, že tento gen je tak jednoduchý, že je to v podstatě štěstí, že to umějí číst. Jinak každý člověk má v těle několik stovek mutací, ale genetika je v plenkách a neumí všem mutacím rozumět, neumí je přečíst. GEN je zápis několika písmen, které se periodicky opakují. Hned na začátku tohoto zápisu mi chybí u BRCA 1 genu dvě písmena a celá řada je posunutá. Dědí se to z pokolení na pokolení, protože nosičky se dožívají reprodukčního věku a evoluce si s tím proto neporadila. Jsem v remisi rok a půl od léčby, bez léků. Recidívy se obávám, samozřejmě, v případě ovárií je fatální. Měla jsem to ale zachycené v prvním stádiu, tak doufám... Naděje je. Já jsem trochu fatalista, co má být se stane. Jestli tu mám být a něco dodělat, tak zde budu a jestli ne, tak ne. Jistota je jenom ta, že jednou umřeme všichni. Nic méně, přeji ze srdce vše dobré a už žádnou recidivu.
Odpovědět
 
 
0 # Genetika u rakovinyMartina Štěpánková 2016-03-10 12:00
Obě máme jiný náhled na nemoc, přičemž respektuji to, že to máte jinak... Já jsem však přesvědčená,že každý je zodpovědný za své zdraví sám. Například moje dcera letos nastoupila do první ročníku prestižního gymnázia. Ona sama na sebe klade nesmírně vysoké nároky, chce mít stále vyznamenání(nej spíš zděděná vlastnost :-)) a tento její způsob uvažování se projevuje na jejím zdraví - bolest hlavy, únava, nespavost, špatná nálada. Samozřejmě by mohla jít k lékaři, který by jí přepsal léky na bolest hlavy, antidepresiva.. .. Asi však vidíte, že to není ta správná cesta, neboť léky by pouze potlačily vnímání bolesti, ale neodstranily by příčinu problémů. Ona sama je zodpovědná za svůj zdravotní stav, takže by měla změnit svůj způsob uvažování (nemusí být vše perfektní) a pokud toho není schopna, měla by navštívit nějakého terapeuta. Samozřejmě, pokud už migrénu má rozjetou, tak se nebráním lékům, ale pro trvalé uzdravení to není správná cesta. Stejně to funguje i u jiných nemocí, vč. rakoviny. Léky a lékaři nám dají především čas a sílu pro změnu uvažování, ale pokud bych já osobně zastávala názor "co má být se stane", tak už tu dávno nejsem. Teprve teď mě můj onkolog sdělil, že moje uzdravení je vlastně zázrak, neboť jsem měla tak agresivní nádor v předposledním stádiu, že byla minimální pravděpodobnost přežití... Tak asi tak k tomu, zda být pouze pasivním příjemcem lékařské péče či zda tvrdou prací pracovat na příčině nemoci a přepsání genetické informace.
Odpovědět
 
 
-1 # genetikaStanislava Oravská 2016-03-14 20:20
jsem pozitivni BRCA1 tesvali mě v roce 2007 kdy to bylo opravdu v plenkach a u nas v rodině na tuto nemoc nikdo neonemocněl ano da se to ovlivnit tim jak žijeme jak se starame o sve zdravi
a taky vim že neni vždy pravda že vše předavame svym dětem vždy je to na padesat procet mam dvě dcery a bohužel jsem jedne ten zmutovany gen předala a moje maminka ma 71 let a je zdrava i s genem. bohužel jsem měla už i recidivu a taky jsem po plastice zvalstního materialu dens jsem v remisi a uživam si vnoučat zpomalila jsem ve všem a hlavně pokud možno nic nehrotím dnes už to vim a taky diky za velke pokroky v medicině a machrum lekařum přeji všem krasne jaro
Odpovědět
 
 
-1 # genetikaMartina Štěpánková 2016-03-14 21:57
Z Vaší odpovědi mám krásný pocit :-). Je vidět, že pozitivně myslíte, těšíte se na jaro, nezabýváte se malichernými starostmi... U této nemoci je opravdu nutné nemít pocit, že je jednáno na můj úkor v oblasti péče. Pokud si žena říká: "Já se o všechny starám a kdo se postará o mě?" je to velmi špatný přístup. Je potřeba si umět nastavit hranice a mít se ráda... Vážit si sebe a potom si budeme vážit i ostatních. Přeji hodně zdraví.
Odpovědět
 
 
+1 # Odp.: Genetika u rakovinyNovotná 6anet 2016-10-27 13:09
Je zřetelné, že Štěpánková nemluví pravdu......... ....... :P
Odpovědět
 
 
-1 # Odp.: Genetika u rakovinyMartina Štěpánková 2016-11-26 21:08
Důkaz na první pohled
To, jak nezanedbatelný vliv má epigenetika, je vidět i z výsledků studie zaměřené na identická jednovaječná dvojčata, kterou zveřejnili vědci z univerzity v americkém Utahu. Jako děti mohou být identická dvojčata nerozeznatelná. S postupem věku, kdy dochází k epigenetickému přeprogramovává ní v genomu každého z nich podle jejich životního stylu, se projeví rozdíly v rysech obličeje, šedivění vlasů, mladistvějším nebo starším vzhledu a výrazu.
Odpovědět
 
 
+1 # Odp.: Genetika u rakovinyJirka B. 2017-02-17 07:54
Genetiku bych nepodceňoval. Pokud jsou v řadě dvě ženy s rakovinou prsu, třetí má velkou šanci také. Bohužel Mudři člověku moc nepomůžou, takže klidně předepíšou takové rizikové osobě hormonální antikoncepci, kterážto je dalším rizikovým faktorem. Taky nikdo ženě neřekne jaké kroky by měla udělat,jak snížit rizika, jak se dá riziko ovlivnit stravou,atd. Jediné co je zajímá jsou prachy a vykazování bodů. Dobytci!
Odpovědět
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.